Jakie badania wykonać przed wizytą u dietetyka ?

Powszechnie uważa się, że profilaktyka jest najtańszą i najlepsza metodą na zdrowie i długie życie. Nic tak nie zapobiega chorobom, jak regularne badania i wizyty u specjalistów. Bardzo często dostajemy od Was pytania, jakie wyniki wykonać przed pierwszą wizytą u dietetyka, co zabrać ze sobą i jak się przygotować do rozmowy. Na które badania możemy dostać skierowanie? Za jakie badania warto zapłacić? Które są rzetelne, a które nie? Kto powinien badać się częściej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym wpisie. Sprawdź koniecznie.

1. Czy dietetyk może skierować Cię na badania?
2. Na które badania możesz dostać skierowanie?
3. Jakie badania warto wykonać przed wizytą u dietetyka?
4. Kto powinien badać się częściej?
5. Badania, za które nie warto przepłacać
6. Jak przygotować się do badań?
7. Co oprócz badań krwi i moczu?

1. Czy dietetyk może skierować Cię na badania?

Zawód dietetyka cieszy się coraz większym zainteresowaniem i poważaniem. Niestety nie jest on regulowany prawnie i w dzisiejszych czasach każdy może nazwać się dietetykiem. Kursy czy szkolenia powinny stanowić uzupełnienie wiedzy, a nie jej podstawę. Dietetyki uczymy się na studiach medycznych. Dlaczego coraz chętniej wybieramy się do dietetyka? Okazuje się, że dietetyk nie tylko pomaga Ci schudnąć i ułożyć jadłospis, a kompleksowo zajmuje się Twoim przypadkiem. Holistyczne podejście jest tutaj priorytetem. Większość lekarz, oczywiście nie wszyscy, leczą dziś objawowo. Wynika to często z braku czasu. Podczas wizyty u dobrego dietetyka, zawsze będziecie szukać przyczyny Twoich dolegliwości, analizować Twoje dotychczasowe zwyczaje, nawyki, czy omówicie zmiany, które Cię czekają. Po godzinnej konsultacji wyjdziesz z ogromem wiedzy, którą należy przyswoić. Dietetyk nie może skierować Cię na badania, ale zawsze może zasugerować i podpowiedzieć, które badania warto wykonać. Diagnozę stawia jednak lekarz.

Sprawdź Dieta Biedronkowa – bazująca na produktach z Biedronki

2. Na które badania możesz dostać skierowanie?

Z każdej strony słyszysz, że należy się badać. Regularnie, najlepiej raz w roku, albo i częściej. Ceny badań laboratoryjnych są bardzo różne. Niemniej jednak, to zawsze dodatkowy koszt. Pamiętaj, że masz prawo poprosić swojego lekarza rodzinnego o skierowanie na podstawowe wyniki badań. Tak naprawdę nie musisz podawać konkretnej przyczyny. Wiadomo, że nie będzie to szeroki zakres badań. Wiedz, że nie musisz przewlekle chorować, stracić przytomność na ulicy czy być cukrzykiem, aby poprosić lekarza o profilaktyczne badania. O których z nich mowa? Przynajmniej raz w roku wykonaj morfologię krwi, badanie ogólne moczu, TSH, jonogram, lipidogram czy glukozę na czczo.

3. Jakie badania warto wykonać przed wizytą u dietetyka?

Ideałem byłoby, gdyby każdy na swoją pierwszą konsultację z dietetykiem przyniósł poniższe badania:
– morfologia z rozmazem,
– badanie ogólne moczu,
– lipidogram,
– wskaźniki wątrobowe (ALT, ASP),
– kreatynina,
– żelazo,
– ferrytyna,
– TSH, FT3, FT4,
– glukoza i insulina na czczo,
– witamina B6 i B12,
– badanie na stężenie witaminy D w surowicy krwi.
Wiemy natomiast, że niektóre z nich mogą być kosztowne. Wówczas wykonaj przynajmniej te na NFZ. Powyższe badania nie tylko usprawnią przebieg leczenia dietetycznego, ale pomogą też w poszerzaniu dalszej diagnostyki i szukaniu przyczyn dolegliwości. Interpretując wyniki badań, możemy bardzo dużo dowiedzieć się o dotychczasowym sposobie żywienia i ogólnym stanie zdrowia.

Sprawdź Dieta odchudzająca

4. Kto powinien badać się częściej?

Niektóre badania powinniśmy wykonywać raz do roku, niektóre raz na trzy lata, a jeszcze inne częściej lub rzadziej. Wszystko zależy od przypadku. Jedno jest pewne. Warto się badać i warto to robić regularnie. Kto powinien szczególnie zadbać o swój stan zdrowia i profilaktyczne badania biochemiczne? Kto powinen częściej odwiedzać laboratoria?
– Osoby z nadwagą lub otyłością.
– Ci z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym.
– Osoby mało aktywne fizycznie.
– Chorzy z dyslipidemią i chorobami sercowo- naczyniowymi.
– Kobiety w ciąży.
– Osoby, u których w najbliższej rodzinie występuje: cukrzyca typu I. lub II., nowotwór, udar mózgu, choroby układu krążenia, otyłość, choroby tarczycy.
– Osoby z chorobami przewlekłymi (w tym choroby autoimmunologiczne).
Są to jedne z głównych przypadków, w których warto badać się częściej. Wykonuj określone badania po konsultacji ze swoim lekarzem i dietetykiem.

5. Badania, za które nie warto przepłacać

Wchodząc na stronę różnych laboratoriów możemy znaleźć szeroki wachlarz całych pakietów lub poszczególnych badań. Naszym zdaniem, nie wszystkie z nich są warte uwagi, a raczej naszych pieniędzy. Co mamy na myśli? Testy IgG w kontekście nietolerancji pokarmowych. Badania naukowe potwierdzają, że diety eliminacyjne oparte właśnie na tych testach nie są skuteczne. Towarzystwa immunologiczne i alergologiczne odradzają stosowanie testów IgG. Co więcej, dieta eliminacyjna oparta o te testy, może być bardzo niedoborowa i po dłuższym czasie jej stosowania- może nieść niekorzystne skutki dla zdrowia. Ponadto, kosztowne mogą okazać się wszelkie badania genetyczne.

Bez konkretnych wskazań nie warto wydawać na nie swoich pieniędzy. Mowa tu na przykład o teście genetycznym predyspozycji żywieniowych. Badanie pozwala ocenić, jakie dana osoba ma indywidualne skłonności do trawienia czy jak reaguje na procesy związane z jedzeniem. Ma to umożliwić dobranie idealnej diety. Z pewnością jest to ciekawa opcja i w przyszłości możemy pokładać w niej duże nadzieje w kontekście personalizowania jadłospisów. Niemniej, na ten moment jest to naszym zdaniem duży, niepotrzebny koszt.

6. Jak przygotować się do badań?

– Oddawaj krew do badania między godzina 7:00 a 9:00.
– Bądź na czczo (minimum 12h).
– Zjedz ostatni posiłek lekkostrawny i bez nabiału.
– Wszystkie leki przyjmij po badaniu, nie przed. Suplementy i zioła odstaw najlepiej na 3-5 dni.
– Na kilka dni przed badaniem nie pij alkoholu.
– Unikaj forsownego wysiłku fizycznego dzień, dwa przed badaniem.
– Staraj się wystrzegać stresu.
– Unikaj badań podczas miesiączki.
– Wykonuj badania w tym samym laboratorium.
Oczywiście są to wskazówki, a nie zalecenia. Może zdarzyć się, że lekarz lub dietetyk zaleci Ci inne przygotowanie.

7. Co oprócz badań krwi i moczu?

Oprócz badań laboratoryjnych, regularnie powinniśmy wykonywać badania ogólne. Co do nich zaliczamy?
– Kontrolne badanie ginekologiczne wraz z cytologią.
– Samobadanie i USG piersi.
– Pomiar ciśnienia krwi.
– Wizyta u dentysty.
– Badanie okulistyczne.
– Powyżej 40. lub 50. roku życia EKG, gastroskopia, kolonoskopia.
Najważniejsze, co musisz zapamiętać z tego artykułu?

Badaj się REGULARNIE. Po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem ustal, które badania warto wykonać. Pamiętaj, że jest to najtańszy sposób na zapobieganie wielu chorobom. Zabierz na badania swoich bliskich

Zobacz także:

Facebook Pani Dietka